1 stycznia – Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

1. Wczoraj w wieku 95 lat zmarł Papież Benedykt XVI. Pogrzeb odbędzie się w czwartek 5 stycznia w Watykanie.
    W tym samym dniu, w naszej parafii o godz. 16:00 będzie odprawiona Msza święta w intencji zmarłego Papieża.
  2. Dziś, w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi rozpoczynamy nowy rok kalendarzowy 2023. Jest to Światowy Dzień Modlitw o Pokój.
  3. W pierwszy czwartek miesiąca Msza święta o godz. 16:00, podczas której modlimy się o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne oraz za powołanych.
  4. W piątek Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). Msze święte według porządku niedzielnego. Podczas każdej Mszy świętej poświęcamy kredę i kadzidło.
    Poświęconą kredą oznaczamy drzwi swoich domów, na znak, że zamieszkują w nim chrześcijanie. Na drzwiach piszemy: +C +M +B 2023 (Christus Mansionem Benedicat – niech Chrystus błogosławi temu domowi), lub w spolszczonej wersji: +K +M +B 2023.
    Jest to Dzień Modlitw za Misje i Misjonarzy. Ofiary składane na tacę zostaną przeznaczone na potrzeby misji i misjonarzy.
    Jest to też pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź przed każdą Mszą świętą. Do chorych w domach kapłan uda się od godz. 14:00.
    Z racji uroczystości, mimo piątku, w tym dniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
  5. W pierwszą sobotę miesiąca adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa prowadzona przez Koła Żywego Różańca od godz. 15:30.
  6. W przyszłą niedzielę Święto Chrztu Chrystusa. Kończy się liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Tradycyjnie czas ten przesuwamy do Święta Ofiarowania Pańskiego (2 lutego), i możemy nadal śpiewać kolędy i świętować czas przyjścia na świat Jezusa Chrystusa.
  7. Spotkanie dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii świętej oraz ich rodziców w przyszłą niedzielę podczas Mszy świętej o godz. 12:00.
  8. Intencja dla Kół Żywego Różańca na styczeń: modlimy się o pokój na świecie, zwłaszcza na Ukrainie.
  9. Dziękujemy za przycięcie gałęzi na drzewie na cmentarzu.
  10. Kontynuujemy wizytę duszpasterską. Są to duszpasterskie odwiedziny kapłana w rodzinie. Istotą tych wizyt jest wspólna modlitwa, błogosławieństwo domów i mieszkańców.
    Na kolędę przygotowujemy stół nakryty białym obrusem, na nim stawiamy zapalone świece, Pismo święte oraz wodę poświęconą (woda poświęcona jest wystawiona w przedsionku kościoła). Dobrym zwyczajem jest oczekiwanie na księdza przed domem, lub chociaż pozostawienie otwartej furtki. Właściwym potraktowaniem wizyty duszpasterskiej jest obecność podczas niej wszystkich domowników. Prosimy również o przyjazd po księży przed wizytą i odwiezienie po skończonej kolędzie. Ofiary składane przy tej okazji są przeznaczone na działalność parafii.
    Porządek wizyty duszpasterskiej:
    poniedziałek, 2 stycznia: od godz. 9:00 – Niemianowice za szosą i Kuczki-Kolonia (tzw. Zaszosie)
    wtorek, 3 stycznia – od godz. 11:00 Gzowice i Gzowice Kolonia
    środa, 4 stycznia – od godz. 9:00 Budy Niemianowskie i od godz. 13:00 Osiedle Karszówka
    czwartek, 5 stycznia – Kuczki-Kolonia (nr 22-40); od godz. 10:00 od nr 22 i od godz. 13:00 od nr 40.
    sobota, 7 stycznia – Piskornica; od godz. 9:00 od strony Gzowic Kolonii, od godz. 10:30 od nr 1.
    poniedziałek, 9 stycznia – od godz. 9:00 Niemianowice (od nr 1 do 40)
  11. W zakrystii można nabyć kalendarze parafialne na rok 2023.