Już po raz trzydziesty wyruszyła z naszej parafii Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W tym roku w związku z sytuacją epidemiologiczną i tym, że w Radomiu nie było oficjalnego rozpoczęcia pielgrzymki, zaczęliśmy nasze pielgrzymowanie Mszą świętą w naszym kościele parafialnym. Celebrował ją Przewodnik Grupy nr 20 ks. Mariusz Morawski, zaś w homilii ks. Proboszcz Wiesław Kudła zwracając się do pielgrzymów życzył, by idąc za głosem z dzisiejszej Ewangelii wyszli na górę, na Jasną Górę, by iść za Jezusem i słuchać Jego słów. Na zakończenie pątnikom na drogę pobłogosławił ks. Biskup Paweł Socha i razem z ks. Proboszczem wyprowadził pielgrzymów na pątniczą drogę.

dzień I - czwartek - 6 sierpnia
W tym roku wyruszyliśmy w drogę już z Kuczek. Była to całkiem nowa trasa, która przebiegła przez Kuczki-Kolonię, Wojsławice, Maków, Skaryszew, Magierów, Gębarzów, Parznice do Kowali. Tam po przebytych 25 kilometrach mamy pierwszy nocleg. Tegoroczna pielgrzymka przeżywana jest po hasłem roku duszpasterskiego: "Eucharystia - wielka tajemnica wiary". Zatem w rozważaniach i treściach formacyjnych pochylamy się nad tym wielkim Darem, jakim jest obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Dziś przeszliśmy 25 kilometrów i mimo upału daliśmy radę. Cieszymy się, że o jeden dzień jesteśmy bliżej Tronu Matki Bożej na Jasnej Górze, dokąd zostało nam jeszcze 185 kilometrów.
Chcemy też w tym roku łączyć się z tymi, którzy zostali w domach, a przez duchowe pielgrzymowanie trwają w łączności z nami. Codziennie w modlitwie różańcowej będziemy włączać także intencje duchowych pielgrzymów. Intencje można wysyłać za pomocą poczty elektronicznej po adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dzień II - piątek - 7 sierpnia
Drugi dzień naszego pielgrzymowania rozpoczęliśmy Mszą świętą w kościele parafialnym w Kowali. Razem z naszym ks. Przewodnikiem Mszę świętą odprawiał ks. Proboszcz miejscowej parafii. Razem z Maryją uczyliśmy się jak przezwyciężać lęki. Natomiast głównym tematem podczas drogi była Eucharystia jako największy dar Pana Boga. Z racji tego, że dziś jest piątek podczas ostatniego etapu odprawiliśmy drogę krzyżową. Dziś z Kowali do Huty przeszliśmy 32 kilometry.
Zakończeniem dnia była modlitwa za zmarłych i Apel Jasnogórski, który był transmitowany przez internet na facebooku pielgrzymki radomskiej.

dzień III - sobota - 8 sierpnia
Po Mszy świętej w kościele NMP Nieustającej Pomocy w Hucie i życzliwym słowie miejscowego proboszcza, ks. Marka Osicy wyruszyliśmy w drogę na kolejny etap, który wyniósł 27 kilometrów. Nadal doskwiera nam upał, ale my nadal się nie poddajemy, bo mamy wytyczony jasny cel naszej pątniczej drogi: modlitwa i zbliżenie się do Jezusa i Jego Matki.
Na zakończenie dnia spotkaliśmy się na wieczorze patriotycznym, aby pośpiewać polskie pieśni patriotyczne i wysłuchać równie wzruszających, mówiących o polskości wierszy. To spotknie, jak każdy dzień zakończył Apel Jasnogórski.
Można nas zobaczyć i posłuchać na facebooku pielgrzymki radomskiej.

dzień IV - niedziela - 9 sierpnia
Dzień Pański rozpoczęliśmy świętowaniem Eucharystii w kaplicy pod wezwaniem św. Wojciecha w Kamiennej Woli. Pan Jezus przygotował dla nas naukę o tym, by szukać Go w ciszy - jak usłyszeliśmy w liturgii słowa. W czasie drogi rozważaliśmy jak owocnie przeżywać Eucharystię i z jakim szacunkiem odnosić się do tego wielkiego daru. Dzisiejszy etap bardzo szybko nam upłynął, bowiem był to najkrótszy z etapów na naszej pielgrzymce. Pokonaliśmy raptem 19 kilometrów. Choć zważając na fakt, iż temperatura powietrza dochodziła do 36 stopni, był to nie lada wyczyn.
Podczas wieczornej adoracji Najświętszego Sakramentu dziękowaliśmy Panu Bogu za każde dobro otrzymane od Niego. Zaś podczas Apelu Jasnogórskiego jak co dzień rozważaliśmy życie i posłanie Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego.

dzień V - poniedziałek - 10 sierpnia
Ja co dzień, by wyruszyć na pielgrzymi szlak z Bożym błogosławieństwem, najpierw uczestniczyliśmy we Mszy świętej. Dziś było to w kościele św. Piotra i Pawła w Radoszycach. Dzisiejszy etap z Radoszyc do Oleszna to tylko 23 kilometry, które pomimo nieustającego upału pokonaliśmy bez trudności, choć ze zmęczeniem. Ale mieliśmy jeszcze tyle w sobie sił fizycznych, by na wieczornej adoracji Najświętszego Sakramentu prosić Jezusa Chrystusa o siły duchowe.
Adorację i Apel Jasnogórski, jak również inne relacje z pielgrzymiego szlaku można śledzić również na facebooku diecezji radomskiej

dzień VI - wtorek - 11 sierpnia
Szósty dzień naszej pielgrzymki był najdłuższym etapem, bowiem z Oleszna, gdzie w kościele pw. Wniebowzięcia NMP uczestniczyliśmy we Mszy świętej, do Radoszewnicy było 34 kilometry. Dziś w czasie drogi rozważaliśmy, czym jest adoracja Najświętszego Sakramentu, modliliśmy się też w intencji ojczyzny. Wieczorem zaś do grona pielgrzymów przyjęliśmy uroczyście tych, którzy pielgrzymują w tym roku po raz pierwszy.

dzień VII - środa - 12 sierpnia
Dzisiejszy etap to 24 kilometry. Upałów ciąg dalszy. Jesteśmy w Mokrzeszy. Jasna Góra tuż, tuż.

dzień VIII - czwartek - 13 sierpnia
W ostatni dzień przeszliśmy 21 kilometrów. Najpierw zatrzymaliśmy się na tzw. "Przeprośnej Górce", aby tam przeprosić za grzechy i z czystymi sercami wejść przed tron Matki Bożej Częstochowskiej. Następnie przemaszerowaliśmy ulicami Częstochowy, by po dotarciu do celu uczestniczyć w uroczystej Mszy świętej oddając cześć Jezusowi i Jego Matce oraz dziękując za łaskę pielgrzymowania mimo tych trudnych czasów. Mszy świętej przewodniczył ks. bp Henryk Tomasik, zaś homilię wygłosił ks. bp Piotr Turzyński wskazując, iż ten trud pielgrzymowania w obecnej sytuacji jest wspaniałą modlitwą zanoszoną do Boga przez ręce Maryi. Po Mszy świętej całą grupą nawiedziliśmy kaplicę z Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej, by tam spojrzeć Jej w oczy i wyszeptać, to co nosimy w sercu i z czym pielgrzymowaliśmy przez te osiem dni.
W XLII Pieszej Pielgrzymce Diecezji Radomskiej na Jasną Górę uczestniczyło 865 pielgrzymów. W grupie nr 20 pielgrzymowało 114 pątników, w tym 43 osoby z Kuczek (17 z Małęczyna, 16 z Gozdu, 38 z innych parafii). W czasie ośmiu dni wędrówki z Kuczek na Jasną Górę pokonaliśmy 210 kilometrów. Cieszymy się tym czasem przeżytym razem z Bogiem i Maryją we wspólnocie z bliźnimi. Zwłaszcza, że bezpieczni i zdrowi, pełni duchowych sił dotarliśmy do celu naszej pielgrzymiej drogi, jakim było spotkanie z Czarną Madonną w Jej Cudownym Jasnogórskim Wizerunku.
Do zobaczenia za rok... mamy nadzieję, że już w normalności...

zdjęcia