Z wizytą w Stoczku Klasztornym, Świętej Lipce i Gietrzwałdzie


W sobotę 11 czerwca grupa parafian wraz z księdzem Mariuszem wyruszyła na dwudniową pielgrzymkę autokarową do sanktuariów maryjnych w Stoczku Klasztornym, Świętej Lipce i Gietrzwałdzie.
Pierwszym punktem pielgrzymki było Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym, gdzie po Mszy świętej przedstawiona została niezwykła historia tego miejsca, ze szczególnym uwzględnieniem czasu internowania w tamtejszym klasztorze Prymasa Polski bł. Stefana Wyszyńskiego. Następnie był czas na to, by zobaczyć celę, w której był więziony przez ponad rok.

Kolejnym miejscem było Sanktuarium w Świętej Lipce. Tam najpierw przewodnik sanktuaryjny opowiedział historię kultu Matki Bożej w tym miejscu. Po przespanej nocy w domu pielgrzyma, kolejny dzień rozpoczął się od Mszy świętej, na zakończenie której była prezentacja słynnych organów.
Następnie trasa pielgrzymki zaprowadziła do Sanktuarium w Gietrzwałdzie, gdzie w 1877 roku objawiła się Matka Boża dwom dziewczynkom przemawiając do nich w języku polskim (co było ważne, gdyż wtedy po rozbiorach Polski nie było na mapie Europy) prosząc o odmawianie różańca i zapowiadając wolność. Tam był czas na modlitwę i zaczerpnięcie wody ze źródełka pobłogosławionego przez Matkę Bożą.
Ostatnim punktem pielgrzymki było zatrzymanie się na polach grunwaldzkich, gdzie polskie rycerstwo pod wodzą Władysława Jagiełły stoczyło największą bitwę średniowiecznej Europy pokonując potęgę krzyżacką, co też było znaczące dla historii Polski i chrześcijaństwa w Polsce.
Razem z czterdziestopięcioosobową grupą parafian pielgrzymował również ks. Kazimierz Mąkosa pochodzący z naszej parafii, łącząc się tym samym ze wspólnotą, w której się wychował i gdzie wzrastało jego powołanie.