Pielgrzymka do Lichenia, Niepokalanowa i Kalisza


W dniach 17-18 czerwca 2023 roku grupa parafian wraz z księdzem Mariuszem wyruszyła na dwudniową pielgrzymkę autokarową. Pielgrzymowanie rozpoczęło się od wizyty w Sanktuarium NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie. Tam po Mszy świętej była okazja by zobaczyć Panoramę Polską, Misterium Męki Pańskiej, a w muzeum poświęconym św. Maksymilianowi Kolbe można było dowiedzieć się o jego życiu, a także o początkach i rozwoju klasztoru w Niepokalanowie. Miłym zaskoczeniem było muzeum strażackie, bowiem franciszkanie z Niepokalanowa tworzą jedyną na świecie zakonną ochotniczą straż pożarną.
O objawieniach Matki Bożej w 1850 roku pasterzowi Mikołajowi Sikatce można było dowiedzieć się nawiedzając Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu. Tam po sanktuarium oprowadzał opowiadając o miejscach związanych z objawieniami Matki Bożej ks. Mariusz. Była też okazja, by zobaczyć z bliska licheńską Golgotę, a co wytrwalsi weszli również na wieżę, która sięga 141 metrów wysokości.
Po porannej Mszy świętej w bazylice licheńskiej i śniadaniu udaliśmy się do lasku grąbińskiego, gdzie miały miejsce objawienia Matki Bożej. Po nawiedzeniu tych miejsc, pojechaliśmy do Kalisza. Tam w Narodowym Sanktuarium św. Józefa usłyszeliśmy historię tego miejsca i jakie tu były początku kultu. Sanktuarium kaliskie związane jest też z męczeństwem kapłanów podczas II wojny światowej, o czym mogliśmy się dowiedzieć zwiedzając kaplicę męczeństwa w podziemiach bazyliki.
Ostatnim miejscem, gdzie udaliśmy się był dom narodzin św. Maksymiliana w Zduńskiej Woli.